trening

NK LADUČ 1946-2019

Nogometni klub Laduč osnovan je u ljeto 1946. godine, na osnivačkoj skupštini u danas popularno zvanoj Staroj školi. Osnivači su bili Branko Cvetković, Alojz Debeljak, Ivan Hanzir, Nikola Hanzir, Vid Hrgar, Nikola Kolarić, Vilko Kušević, Stjepan Martinko, Nikola Gajski i Vladimir Poljak.

Nakon prijedloga da se klub zove Orač ili Sijač , Stjepan Martinko predlaže ime Crvena Zvijezda koje je jednoglasno prihvaćeno .Današnje ime klub je dobio 1991. godine. Laduč je klub bogate prošlosti, pa se tako takmičio u različitim takmičarskim razredima Varaždinskog i Zagrebačkog nogometnog saveza.

Bitno je spomenuti da je prvi predsjednik kluba bio Nikola Hanzir, tajnik Nikola Gajski, a blagajnik Branko Cvetković. Među prvim zabilježenim rezultatima je prijateljska utakmica protiv Bratstva iz Savskog Marofa ( poraz od 3:0), te protiv tvorničkog kluba NIA iz Zagreba ( rezultat nepoznat). Prva službena utakmica odigrana je protiv NK Vrapče iz Vrapča Laduč je poveo golom Ivana Niznera te držao taj rezultat do pred sam kraj utakmice ali je ipak poražen rezultatom 2:1. Na igralištu u Laduču prve golove od smrekovine postavili su Josip Jurčec i Nikola Kosmat, prve dresove, lopte i kopačke dobivene su od omladinskog komiteta iz Zagreba, a prvi treneri ( i igrači ) bili su Ivan Nizner i Stjepan Martinko.

Igralište je bilo na istom mjestu kao i danas, a klupske prostorije bile su u Staroj školi. Godine 1980. počela je gradnja današnjih prostorija , a 1983. i 1984 u potpunosti je obnovljen travnjak igrališta u Laduču. Laduč je nadaleko bio poznat po izuzetno kvalitetnim igračima od kojih je se u prvo nogometno ime Laduča prometnuo Renato Jurčec svojim igrama u Zagrebu,Hajduku, Inkeru, Dinamu ( tadašnja Croatia), Cibaliji i Slaven Belupu. Renato je vrhunac karijere doživio u Hajduku s kojim je osvojio državno prvenstvo i 1995. godine igrao četvrtfinale Lige prvaka protiv Ajaxa. Renato je u vrhu liste strijelaca HNL-a sa postignutih 87 golova.

Pored svega klub je 2002. kompliciranim pravnim postupkom postao pravnim sljednikom NK Crvena zvijezda, te je tako povijest dragog nam kluba ostala neprekinuta. Tim korakom stekli smo preduvjete za pravno djelovanje prema svim relevantnim institucijama u Republici Hrvatskoj jer od 1991. kada je ime promjenjeno u Laduč do 2002. pod sadašnjim imenom Laduč bio poznat samo nogometnom savezu ali ne i svim ostalim institucijama koje su bitne za normalno funkcioniranje športske udruge.

Kada je to riješeno, klub je tražio i dobio upis u katastarske knjige jer do tada je igralište bilo « oranica pod upraviteljstvom gradske šumarije». Konačno uvedena zgrada stekla je preduvjete za uvođenja telefonske i plinske instalacije, a kao šečer na kraju tog dijela priče napravljeno je centralno grijanje u svim prostorijama doma, koje sada sa završetkom radova na fasadi dobiva puno značenje. Sve to, u samo četiri godine, impresivan je razultat suradnje Mjesnog odbora Laduč, Općine Brdovec, članova uprave NK Laduč i svih ljudi dobre volje koji su pomogli.

U periodu od 2010.godine do današnjih dana treba svakako spomenuti izvanredan uspjeh kadeta i juniora koji su osvojivši 1.mjesto u Županiji ušli kroz kvalifikacije u II HNL-Središte Zagreb i tu se takmičili 3 godine. Iz te generacije kadeta i juniora u seniorski nogomet se uključilo desetak klinaca igravši za Laduč, a kasnije i za susjedne klubove. Reorganizacijom sustava seniorska momčad se vratila u V rang takmičenja, Jedinstvenu županijsku ligu i sve ove godine uglavnom bili pri vrhu poretka na kraju sezone. Vrijedi svakako spomenuti i veliki uspjeh ml.i st.pionira koji su osvojivši 1.mjesto išli ligu više i danas su u 1.Županijskoj ligi.

Uzevši u obzir da se u toj ligi takmiče klubovi iz gradova Zagrebačke županije (Samobor, Vrbovec, Zelina,Velika Gorica, Jaska), zaista vrijedan uspjeh za naše mjesto i klub. Bez obzira na krizne godine od 2010. radilo se i na poboljšavanju uvjeta za trening i igranje utakmica. Uz pomoć i nadasve razumijevanje MO Laduč, Općine Brdovec, kao i volontera i članova kluba koji su svojeg vremena utrošile na desetke i desetke sati uređene su svlačione, natkrivena je tribina, osvjetleno pomoćno igralište, uređen glavni teren koji je sada jedan od najboljih u bližoj i daljnjoj okolici. Nešto ranije ulazeći u IV HNL obnovljeno je glavno igralište, izgrađene tribine sa oko 400 sjedećih mjesta, zamjenjena kompletna ograda oko igrališta, postavljeni stupovi i reflektori na glavnom terenu, naprevljena prelijepa terasa sa pećenjarom gdje može sjesti preko stotinjak ljudi.

I kao šlag na tortu u 2017. i 2018.na mjestu parkirališta izgrađeno je malonogometno igralište sa umjetnom travom (oko 830 m2), postavljena drvena ograda i zaštitne mreže iza golova, te postavljeni reflektori čime su uvjeti za treniranje dignuti na jedan viši nivo.Još jednom zahvala MO Laduč, Općini Brdovec i velikom broju prijatelja i članova kluba, donatorima koji sve to vrijeme pomažu u funkcioniranju kluba, podržavajući i pomažući u realizaciji svih tih projekata.

MjestoMomčadOGr Bod
1.Lukavec1535:1036